הפודקאסט של ורדה לוסטהויז: "בני דור ה-Y לא מרגישים צורך בפנים מול פנים"

הסטארט אפ TARYA מציע הלוואות של אנשים לאנשים ומאמין בבנקאות אחרת: "כשחושבים על זה, אייר BNB יותר מסוכן מהלוואה חברתית – וזה עדיין עובד מצוין". האזינו לפודקאסט:

 כשפרשה ורדה לוסטהויז, מומחית בבנקאות וברגולציה בנקאית, מעבודתה למעלה למעלה מ-25 שנה - כיועצת המשפטית של בנק ישראל וגם כחברת הנהלת הבנק – חשבה שעכשיו תמצא פנאי לתחביבים וטיולים. אבל אז פנו אליה כמה יזמים פרטיים בבקשה לחוות דעת משפטית בעניין בנקאות P2P (Person to Person). התוצאה: כיום היא נמנית עם מייסדי טריא (TARYA) , סטארט-אפ שמתמחה בהלוואות חברתיות.

"החלטתי שאני רוצה להשקיע בכך מזמני וממרצי", היא מסבירה בפודקאסט "שיחה מהעתיד" של בזק, "התחברתי גם לתחום הכלכלה החברתית וחשבתי שיהיה יפה אם אנשים יוכלו באופן ישיר להשקיע ולחסוך. הרעיון הוא לאפשר לאנשים לחסוך בצורה קלה, לתת מוצרים פשוטים. יש לנו שיתופי פעולה שבאמצעותם אנחנו יודעים לקבל מלווים טובים - אנחנו כמתווכים צריכים לדאוג ללווים".

הפיילוט הראשוני, מספרת לוסטהויז, החל מטלפון של אשה המועסקת בשכר מינימום שנזקקה בדחיפות לטיפול שיניים. "בשביל זה בדיוק קמנו היא כל כך התרגשה, זה היה מחמם את הלב לדעת שאנחנו עוזרים למישהו".

ואנשים רוצים להלוות כסף?

"יש כאלה שמלווים קצת כסף ששמו בצד ויש היום אנשים שמשקיעים מיליונים בבת אחת. אנחנו, בתור מתווכים, מרוויחים עמלה, לא יותר מ-0.5% מהמלווה וגם פתיחת תיק מהלווה. אנחנו גוף עסקי, אבל אין עמלות סמויות ואין אותיות קטנות, מאוד חשובות לנו השקיפות וההוגנות וזה לא מהשפה לחוץ".

כולם מדברים על מהפכה דיגיטלית, אבל לשלם באפליקציה זה לא באמת מהפכה דיגיטלית.

"אני מסכימה שהבנקאות אכן נשארה די מסורתית. אני חושבת שהבנקים עוד לא הפנימו את הקונספט הטכנולוגי, אבל בני דור ה-Y עובדים באינטרנט - הם לא מרגישים צורך בפנים מול פנים. אמרו לי בהתחלה "זה לא יצליח" – אבל כשחושבים על זה, אייר BNB יותר מסוכן מכסף: אם תשימי 50 אלף שקל ותאבדי אותם –ניחא. מישהו נכנס אלייך הביתה, הפוטנציאל לנזק ולעלבון הוא בעיני אינסופי ועובדה שזה קיים – וזה עובד טוב.

"הבנקים הם מוסדות גדולים והיררכיים וקשה להם להתקדם ולפתח מהר, לצד הרגולציה – נורא קשה להשתחרר מדיסציפלינה ידועה. הדבר הראשון שצריך לטפל בו זה הנושא של רגולציה - כמי שהייתי בשירות המדינה עשיתי מחקר על מה שקורה בעולם. הגעתי למשרד האוצר ולשמחתי היו שם קולות מאד קשובים".

בניגוד לגורמים בנקאיים ופיננסיים הפעילים השוק ההלוואות, "אנחנו לא מעודדים הלוואות", מדגישה לוסטהויז."אני חושבת שצריך לאסור על זה. זה פיתוי גדול מאוד לאנשים. צריך לדעת ללמוד בחוכמה. אנשים לא יודעים לנהל את התקציב שלהם ותמיד חיים ביותר ממה שיש להם, זה לא טוב. בעיני אנשים צריכה שוה צמיחה, וזה למעשה הפוך".

האזינו לפודקאסט וגלו האם בנקאות חברתית היא העתיד של הבנקאות, איך זה מרגיש להפוך לסטארטאפיסטית בגיל 60, איך מנוצלת הפלטפורמה לסיוע לקהילות חדשות ומהו מיזם "הזדמנות שנייה".