הקלת המעבר על הילדים

הקלת המעבר על הילדים

כל תהליך של שינוי הוא קשה וכאשר מדובר במעבר דירה מדובר בשינוי גדול במיוחד, מההרגלים היומיומיים והאווירה הכללית ועד המעבר לחברה חדשה וסביבה לא מוכרת


עד 5 דקות


איך מתמודדים?

עבור ההורים, מעבר דירה מתרחש כתוצאה משיקולים ויוזמה שהם עומדים מאחוריה, עבור הילדים המעבר הוא עובדה שעליהם להתמודד איתה ועם תוצאותיה, מבלי שהיו שותפים מלאים בקבלת ההחלטה. אפשר להשתמש בטכניקות הבאות כדי למנוע טראומות מיותרות ולהקל על הילדים בעת מעבר הדירה.

מתי עוברים דירה?
תהליך מעבר דירה הוא קשה גם מבלי לקטוע שגרת חיים. רצוי לתזמן את המעבר עצמו לתקופות תפר - סיום שנת הלימודים, מעבר מהגן לבית הספר היסודי, מעבר מהיסודי לחטיבת הביניים וכדומה.

מתי מספרים?
ככל שהילדים גדולים יותר, רצוי לשלב אותם בתהליך המעבר בשלב מוקדם יותר.

 • בני נוער - עם קבלת ההחלטה על המעבר, אפילו מספר חודשים לפני המעבר בפועל.
 • תלמידי בית הספר היסודי - מספר שבועות לפני המעבר ולפני שירגישו זאת בעצמם או ישמעו על כך מגורמים חיצוניים.
 • פעוטות - מספר שבועות מועט ככל האפשר לפני המעבר. תפיסת רצף הזמן ממילא עדיין אינה מפותחת אצל ילדים בגילאים הללו, חבל שיתמלאו חששות לקראת המעבר הצפוי לאורך תקופה ארוכה מהדרוש.


לפני המעבר

איך מקלים על הקושי להיפרד מהסביבה הבטוחה והמוכרת?

 • פרידה מחברים - ילדים, בעיקר בגיל בית הספר ומעלה ובמיוחד בני הנעורים, יתקשו במיוחד בפרידה מחבריהם. כדאי להתייעץ איתם איך לארגן פרידה רשמית מהחברים בצורה של מסיבה או מפגש, וכן להתארגן יחד איתם על הדרכים בהם יוכלו לשמור על קשר עם חבריהם: טלפונים, כתובות דואל, כתובות וכדומה.
 • פרידה מחפצים - אם האריזה נעשית על ידי בני המשפחה ונמשכת זמן רב, אפשר וכדאי להיעזר בילדים בתהליך, תוך כדי הדגשת העובדה כי למרות שהחפצים נארזים ו"נעלמים", הם ישובו אליהם בדירה החדשה. אפשר לצלם את הדירה הישנה כחלק מתהליך הפרידה ממנה.
 • שמירת חפצי מעבר - חפצים אהובים במיוחד על ילדים קטנים יש לשמור קרוב לילדים ולא לארוז. למשל, דובי או ספר האהוב במיוחד על הילד יקל עליו אם יישאר בהישג ידו. אותם חפצים יהפכו את המעבר למאיים פחות בכך שישמרו על חלק מהנוף המוכר והבטוח.

איך מקלים על הקושי להתאקלם בסביבה החדשה?

 • שיתוף וקבלת החלטות - ילדים רבים ירגישו טוב יותר לגבי מעבר הדירה אם הם יחושו כי הם חלק מתהליך קבלת ההחלטות. ישנן החלטות שונות שניתן לשתף בהן את הילדים בכל הגילאים: איזה חדר הם יקבלו בדירה החדשה? באיזה צבע יצבעו את קירות החדר? אילו מהחפצים הישנים להעביר לדירה החדשה ואילו כדאי לזרוק או למסור?
 • הכרות מוקדמת עם הסביבה - ככל הניתן חשוב להכיר לילדים את סביבת המגורים אליה הם יעברו עוד לפני המעבר. לטייל בשכונה החדשה, לבקר בגינה השכונתית או הפארק, לבקר בגן או בבית הספר החדשים, להכיר את המורים והגננות. אם אפשר רצוי גם לבקר בדירה החדשה מספר פעמים עוד לפני המעבר תוך הדגשת החיובי בדירה החדשה.

ביום המעבר

יום המעבר הוא יום עמוס במיוחד חברת הובלות ואנשים זרים הנכנסים ויוצאים מהבית, פירוק הרהיטים והחדרים, מעקב צמוד של ההורים אחרי תהליכי הפירוק, ההובלה והפריקה, טכנאים שבאים לחבר קווי טלפון, חשמל או כבלים – הרבה פעילות ומעט זמן עודף לתשומת לב.


ילדים קטנים
רצוי להתארגן עם חברים או סבים וסבתות שישמרו על הילדים הקטנים ביום המעבר. חברתו של אדם מוכר ואהוב שהם סומכים עליו, תקל עליהם את תחושת השבר או הניתוק.
במידה ולא ניתן לארגן את הילדים מחוץ לבית, יש להשאיר את פירוק חדרם לסוף, ואת פריקת חדר הילדים בדירה החדשה וסידורו לבצע בתחילה, כדי לקצר ככל הניתן את הזמן בו הם מרגישים שאין להם מקום מוגן להיות בו.
רצוי לדאוג כי חפצי המעבר יישארו איתם ויעזרו להם להירגע כאשר חששותיהם מתגברים. יש לדאוג לכל הדברים להם הם יזדקקו בימים הראשונים לאחר המעבר בהישג יד. כמו כן יש לדאוג לאוכל זמין עבורם – ילדים רעבים נוטים להיות עצבניים.


אחרי המעבר

 • היצמדו לתהליכים או ריטואלים מוכרים - ילדים קטנים יירגעו כאשר חלקים מסדר יומם הקודם ישמרו למרות השינויים: תהליכי השכבה לשינה, תהליכי אמבטיה ורחצה וכדומה.
 • לתת לגיטימציה לקשיים - בני נוער וילדים יחוו קשיים, מי יותר ומי פחות. אפשרו לילדים לשתף אתכם בחששות, בקשיים, בלבטים.
 • לאפשר להישאר בקשר - אפשרו לילדים להישאר בקשר עם החברים הישנים והסביבה הישנה. במידה והמעבר מתבצע באמצע השנה, רצוי להשאיר את הילד בסביבה החינוכית ובחוגים עד לסיום השנה.


מעוניינים לחסוך זמן וכאב ראש ולתת תשומת לב לילדים ביום המעבר?
עשו שימוש בשירות מעבר דירה של בזק להעברת שירותי התקשורת שלכם אל הבית החדש.