הפודקאסט של שחר שמש: "אם לא הבנת מה המוצר, אתה כנראה המוצר"

שחר שמש, מתכנת ופעיל דיגיטל חברתי, על זכויות דיגיטליות בעולמות האינטרנט של הדברים. האזינו לפודקאסט:
  
"האינטרנט החופשי והקיום שלו תלוי בכך שהיכולת לדבר לא תהיה תלויה בכסף", אומר שחר שמש,: פעיל בתנועה לזכויות דיגיטליות - עמותה העוסקת בהגנה ובקידום זכויות פרט וקהילה בעידן הדיגיטלי. שמש,מתכנת בנשמה (מגיל 9), שימש בעבר מנכ"ל חברת "לינגנו ייעוץ קוד פתוח", ראש צוות אבטחת מוצרים בחברת צ'ק פוינט, כותב את הבלוג לינוקס ותוכנה חופשית וכיום מתכנת בחברת Weka.io שעוזרת לעסקים בתחום הסטורג׳.

"זכויות דיגיטליות הן זכויות אזרח או אדם במרחב הדיגיטלי", מסביר שמש. "מחופש המידע והזכות להגביל אתההשלכות המידע שאתה חושף ועד הזכות לפרטיות, הזכות להישכח, הבעלות על המידע".

בהרבה נושאם בעולם התוכנה אין ברירה אלא לבחון חוקים חדשים, אבל יש לפעמים הבדל בין מה החוקים אומרים ומה הפרקטיקה אומרת. מבחינת הפרקטיקה אנחנו באמצע הדרך: מערכת המשפט מאוד מנסה, אבל הבעיה היא חוסר סימטריה בין גופים גדולים מול אנשים קטנים. אחדמתפקידי העמותה לזכויות דיגיטליות, שקמה סביב נושא המאגר הביומטרי, הוא הקליניקה נגד תביעות השתקה - תביעות שמטרתן להשתיק יותר מלהשיג פיצויים.עצם זה שמראש מפחדים לדבר מחשש לתביעה - זה הנזק בתביעות כאלה; הבעות דעה מוגנות בחוק, אבל זה לא משנה אם אין לי כסף לנהל את התביעה.

"הבעיה היא שהחוקים עצמם לא מספיק ברורים. איך לוקחים חוק שנועד להגן מפריצה הביתה ומתרגמים לעולם הדיגיטלי? ומה נחשב פרסום? האם כשאני שולח לקבוצת וואטסאפ זה פרסום? או לקבוצה סגורה בפייסבוק?

ראינו שהמחוקק מנסה למשל לחסום פורנוגרפיה, אבל המחוקק לא בקיא בסוגיה הטכנולוגית, הוא יוצא מנקודת הנחה שהכל פתיר. האם פסל דוד נחשב פורנוגרפיה? האם יש משמעות לכך שנוצר בתקופת הרנסנס? הרבה דברים קשה בפועל להגדיר לאלגוריתם". 

גם השימוש שנעשה בנו כצרכני אינטרנט מקבל פנים חדשות: "היום יש אתרים שאומרים – במקום להציג פרסומות, בזמן השהייה שלך באתר אתה כורה לי ביטקוין. יש משפט שאומר: אם אתה נכנס לאתר ולא מבין מה המוצר – המוצר זה אתה".

"העולם שלנו התרחבהאופק התרחב ופתאום ראינו בעיות שלא ראינו קודם. זה תהליך חיובי שיש לו אספקטים חיוביים".

האזינו לפודקאסט וגלו מהן הסכנות באלקסה, מהו מונופול נתונים ומהי התעשייה היחידה שמשקיעה בתכנות חסין פרצות אבטחה.