בעקבות שירות בית חכם - בזק הופכת גם את העיר לחכמה

תאריך פרסום: 02/08/2016

 • פתרון עיר חכמה של בזק כולל מערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים  העירוניים וביניהם: חניה ותעבורה חכמה, פינוי אשפה, תאורה, גלישה חינם ברחבי העיר, מצלמות אבטחה לעיר חכמה ובטוחה, ניטור מערכות מים וביוב ועוד
 • סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק, "המהפכה הדיגיטלית שבזק מובילה יוצאת מהבית של הלקוח הפרטי לסביבה העירונית בה הוא חי. עיר חכמה של בזק תאפשר לרשויות המקומיות לחסוך במשאבים ובמקביל לספק שירות טוב יותר ונגיש לתושבים"
 • גיל רוזן, סמנכ"ל השיווק והחדשנות בבזק, "מדובר במהלך אסטרטגי המייצר מנוע צמיחה חדש על בסיס רשת הסיבים המתקדמת של בזק"
בזק הכריזה היום על השקת פלטפורמת עיר חכמה. מדובר במערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים העירוניים, שמטרתה שיפור השירות לתושב, תוך התייעלות וחיסכון במשאבים עירוניים, זאת באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. פתרון עיר חכמה של בזק מבוסס על פתרון ניהול חכם המאגדת אליה מידעממגוון רחב של התקנים המפוזרים ברחבי העיר חכמה של בזק עיר. באמצעות המערכת נהנית הרשות המקומית מכלים לניתוח מידע ותיאום בין משאבים עירוניים בזמן אמת, דבר המקל על תהליך קבלת החלטות וחיסכון בעלויות לטובת התושבים. בנוסף, מאפשרת המערכת ללמוד את כלל ההתרחשויות בעיר ולהיות מוכנים מראש לתרחישים אפשריים. 
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק, "העולם סביבנו הופך להיות חכם יותר. אנחנו חיים בבתים חכמים, עושים שימוש באפליקציות מתקדמות, החינוך והרפואה הפכו למתקדמים, ובמקביל גם אנחנו הפכנו להיות צרכנים חכמים יותר. מהלך עיר חכמה שבזק הכריזה עליו היום מאפשר למהפכה הדיגיטלית שבזק מובילה לצאת מבית הלקוח הפרטי ומהסביבה העסקית בה הוא עובד, לסביבה העירונית בה הוא חי. אם עד לאחרונה הטריטוריה של בזק היתה בעיקר בבית הלקוח, המהלכים האחרונים שעשינו אפשרו לנו לפרוץ את הגבולות ולהמשיך להציע ללקוח שירותים חכמים גם מחוץ לבית ולעסק". עוד הוסיפה הנדלר, "כלכלת העיר החכמה עושה שימוש במידע וטכנולוגיות תקשורת בכדי לנהל נכון יותר את משאביה, ובכך יתאפשר לה להפנותם להשקעות בחינוך, בריאות ושירותים סוציאליים במקום לתחזוקה שוטפת. פלטפורמת עיר חכמה של בזק מאפשר לרשויות המקומיות להתייעל ולחסוך במשאבים ועלויות ובמקביל לספק שירות טוב יותר ונגיש לתושבים, ועל ידי כך להפוך את החיים של כולנו לנוחים, דיגיטליים וחכמים יותר".
מודל העיר החכמה של בזק מבוסס על שלושה מרכיבים מרכזיים: פריסת תשתית סיבים אופטית וטכנולוגיה אלחוטית מתקדמת, התקנת סנסורים באופן מודולרי ועל פי צרכי הרשות הספציפית ומערכת ניהול ומידע מרכזית שמבצעת אינטגרציה בין אלפי הסנסורים הפזורים ברשויות העירוניות. בנוסף, ניתן להוסיף אפליקציית עיר חכמה שכל תושב יוכל להוריד לטלפון האישי שלו, באמצעותה יוכל לצפות בזמן אמת במקומות מרכזיים בעיר, ליהנות מגלישה חינם בעיר, לקבל הודעות מהעירייה ולשלוח הודעות למוקד העירוני. מדובר בפלטפורמה פתוחה המאפשרת הוספת שירותים חכמים מרגע הבשלתם, כך שהשירות רק ילך ויתפתח עם הזמן. מודל העיר החכמה של בזק נבנה תוך כדי שיתוף פעולה עם חברות סטארט אפ ישראליות המציעות פתרונות חכמים.


בעולם, חברות התקשורת הן אלו שמנהלות את שירות העיר החכמה עבור הרשויות המקומיות. הדבר נובע מהיתרון הבולט של חברות התקשורת ביכולת לספק פתרון כולל, בניסיון בפריסת תשתיות מתקדמות ובמקצועיות בניהול שירות טכנאים ותחזוקה התומך במערכת העיר החכמה בכל רגע נתון.
מהלך זה של בזק מציב אותה בשורה אחת עם החברות המובילות בעולם בניהן, AT&T, BT,Deutsche Telekom, Telefonica, Vodafone ועוד. ערים רבות החלו להיות חכמות יותר וביניהן ניתן למצוא את לונדון, דבלין, שטוקהולם, ניו יורק, טורונטו, אמסטרדם, ברצלונה, מדריד, ריו דה ג'נרו, מומביי ועוד.  
שירות העיר החכמה של בזק מציע מגוון פתרונות ושירותים המותאמים לצרכים העירוניים: שירות חניה חכמה, המאפשר ניווט באמצעות האפליקציה לחנייה פנויה באזור בו התושב נמצא; פינוי אשפה חכם, המאפשר תכנון מסלול משאית פינוי האשפה רק כאשר הפחים מלאים; תאורה חכמה, המותאמת לתנועה באזור ולמזג האוויר בזמן אמת; מצלמות אבטחה בעיר, שיגבירו את תחושת הביטחון ברחובות העיר ובעתיד אף תוכל לחזות אירועים על בסיס נתונים שנאספו; גלישה חינם ברחבי העיר; ניטור מערכות מים וביוב שיאפשרו זיהוי אירועים חריגים וימדדו את מפלס המים בצנרת בכל זמן ועוד.  
גיל רוזן, סמנכ"ל השיווק והחדשנות בבזק, "המהפכה הדיגיטלית לא פסחה על אף תחום בחיינו. אנחנו, התושבים מחוברים כל הזמן לרשת, בתי העסק כבר מזמן הבינו את זה והפכו לדיגיטליים, ועכשיו שהבשילו התנאים הטכנולוגיים בזק יכולה לספק פתרון אמין וחדשני גם לרשויות המקומיות. מדובר במהלך אסטרטגי של בזק המייצר מנוע צמיחה חדש המורכב פתרונות חכמים מבוססי IOT (האינטרנט של הדברים), על בסיס רשת הסיבים המתקדמת של בזק הפרוסה ברחבי הארץ. הפתרונות החכמים החדשים מתממשקים למערכת נתונים ומספקים לתושב ולרשות העירונית כלים לניהול חיים חכמים ובמקביל חוויית תקשורת ברמה אחרת ובזמינות מקסימלית".
כחלק מההיערכות לבניית המערכת הכוללת של העיר החכמה, ביצעה בזק מספר מחקרים מול הרשויות המקומיות, במטרה לספק פתרון מותאם לצרכים העירוניים הישראלים. מהמחקר עולה כי 80% מהרשויות המקומיות כבר מגלות התעניינות רבה בתחום העיר החכמה וכי 20% מהרשויות כבר מיישמות מודלים ושירותים חלקיים של העיר החכמה. במקביל לסקר מול הרשויות, בזק ערכה גם סקר צרכני, ממנו עלה כי ל- 93% מהנשאלים חשוב לקבל מידע בזמן אמת לגבי מקומות חניה זמינים בעיר, וכי ל- 86% חשוב לדעת בזמן אמת על עומסים במרחבים ציבוריים בעיר. בבזק אומרים כי רשות מקומית שתהפוך לרשות חכמה תשפר את יכולת האבטחה והבקרה, תשפר את השירותים העירוניים ותהנה מחיסכון כספי של עד עשרות מיליוני שקלים בשנה. בתוך כך, התושבים ייהנו ממהפכה בחוויית השירות, כאשר כל הממשק מול הרשות יהפוך לדיגיטלי ונגיש ובמקביל סל השירותים שיקבלו מהעירייה יגדל.


*מצורף נספח פתרונות העיר החכמה
 
נספח – פירוט הפתרונות החכמים של בזק לעיר חכמה:
 
 • פורטל ניהול - מערכת שליטה ובקרה המאפשרת לזהות מראש כל תקלה או התראה ולבצע ניתוח של הנתונים. מדובר בסט מסכים משולב המשמש לניהול וצפייה על כלל הפעילויות המתרחשות בעיר.
 • Free Wi-Fi- גלישה אלחוטית חופשית במתחמים ברחבי העיר. ניתן לספק גם שירותים מבוססי מיקום, על בסיס הרשת האלחוטית.
 • BCAM- מצלמות אבטחה שיגבירו את תחושת הביטחון של תושבי העיר. במקביל התושבים יכולים לצפות באזורים ציבוריים באמצעות אפליקציה ייעודית, למשל היכולת לצפות עד כמה הפארק עמוס לפני שמחליטים לצאת עם הילדים. המצלמות גם מאפשרות צפייה ודיווח בזמן אמת למוקד העירוני על מפגע בעיר.
 • חניה- ניהול מתחמי החניה בעיר. פתרון המציע ניתוב קל לחניה פנויה לפי האזור בו התושב נמצא. השירות מאפשר גם נטרול פקקים של מחפשי חניה באזורים עמוסים וניתוב הרכבים לאזורים פנויים. במקביל מאפשר גם הפחתה בזיהום האוויר עקב צמצום נסיעות סרק.
 • פינוי אשפה- ניהול איסוף אשפה חכם מרחובות העיר – חיסכון בעלויות פינוי באמצעות  נתיבים חכמים לפינוי אשפה.
 • תאורה- חסכון משמעותי בחשמל על ידי מעבר לתאורת LED. כיבוי לפי תסריטים קבועים מראש, כגון – תנועת תושבים באזור (האור נדלק רק כאשר תושב עובר ברחוב).
 • איכות סביבה (רעש, זיהום אוויר, מזג אוויר, לחות) –  חיישנים המנטרים רעש, או זיהום האוויר ומאפשרים פיקוח הדוק וניטרול מזיקים בזמן קצר לרווחת התושבים.
 • בקרת רמזורים-  חיישנים המזהים התנהגות של רכבים בכבישים ובהתאם מייצרים תרחישים למערכת הרמזורים לטובת קיצור/הארכת זמן הרמזור. באמצעות פתרון זה התושבים נהנים מגישה וכניסה נוחה לעיר, ללא פקקים. במקביל, למוקד העירייה תהיה שליטה ובקרה על כמות המכוניות שעברו בצומת או התראה לגבי רמזורים בעיר, האם תקינים או לא.
 • בקרת מים-  זיהוי כשלים ודליפות בצנרת במתחם עירוני ויצרת התראה מתאימה. מאפשר לקצר זמני תגובה ולחסוך במשאב יקר. 
 • שירותי BI- ניתוח כלל הנתונים המגיעים ממגוון הרכיבים בשטח (סנסורים, מצלמות) לתוך הפורטל ויצירת תובנות או הפעלה חכמה של גורם רלוונטי בעירייה או כוחות הביטחון. למשל עלייה רגעית בזיהום אוויר בשילוב צילום של עשן באזור מייצר הקפצת כוחות לאזור תוך יצירת ניתוב חופשי על ידי בקרת רמזורים והודעת SMS לתושבים והעסקים הסמוכים.