בזק חתמה על הסכם ל-15 שנה עם פרטנר לאספקת סיבים בכמיליארד שקל

תאריך פרסום: 22/12/2022

בזק חתמה על הסכם ל-15 שנה עם פרטנר לאספקת סיבים בכמיליארד שקל

יו"ר קבוצת בזק גיל שרון, "ההסכם יביא לצמיחה מואצת של הסיבים בישראל ולתחרות רבה יותר, הן בהיבט המחיר והן בהיבט השירות, ועבור בזק הוא מעניק וודאות גדולה יותר והיקף שימוש רחב יותר ברשת הסיבים שלה"
חברת בזק חתמה על הסכם ארוך טווח (IRU) עם חברת פרטנר לאספקת תשתית סיבים אופטיים. על פי ההסכם, פרטנר תוכל לעשות שימוש ב-120 אלף קווי סיבים אופטיים של בזק בקצב של 1 גיגה, וזאת לתקופה של 15 שנים, החל מינואר הקרוב. בזק צפויה לקבל בתמורה כמיליארד שקל. ההסכם צפוי להגדיל את השימושיות והניצולת של רשת הסיבים של בזק, ויצור וודאות ביחס להכנסות עתידיות מהשוק הסיטונאי. יש לציין כי ההסכם מגלם הנחה בגין התחייבות לכמות ולתקופה ביחס לתעריפי השוק הסיטונאי. ההסכם כולל אפשרות להגדלת כמות הקווים בעד 48 אלף קווים נוספים, לשידרוג קצבים ולהארכת תקופת ההסכם בשתי תקופות אופציה של חמש שנים כל אחת.
הסכמי IRU מקובלים מאד בתחום הטלקום בעולם, וגם בישראל הסכם דומה נחתם על ידי חברת IBC עם ספקיות תקשורת אחרות. הסכם כזה מייצר חיסכון בהשקעות ויעילות, תוך הגדלה מיידית של איזורי הכיסוי וקיצור "זמן הגעה לשוק" של ספקיות נוספות. זהו מהלך של אסדרה מרצון שמגביר תחרות, על ידי הוזלת עלות ההשקעה בתשתית, שנוצר מכוחות שוק ומו"מ בין חברות, ללא התערבות רגולטורית.
בעקבות החתימה על ההסכם אמר  יו"ר קבוצת בזק גיל שרון, "הסכם ה-IRU שחתמנו עם פרטנר יביא לרווחה צרכנית בדמות תחרות רבה יותר, הן בהיבט המחיר והן בהיבט השירות, ויאפשר צמיחה מואצת של חדירת הסיבים והתחברות של לקוחות ברחבי הארץ. עבור בזק הוא מעניק וודאות גדולה יותר בשימוש ברשת הסיבים שלה".
עוד הוסיף שרון, "משרד התקשורת כמתווה מדיניות, והחברות כגורם הביצוע, יעמדו במשימה של פריסה נרחבת של סיבים אופטיים, תוך תחרות בין 3 תשתיות. נכון להיום, קצב הפריסה של סיבים בארץ הוא גבוה מאוד בהשוואה בינלאומית. שיעור הנגישות לסיבים יגיע עד לסוף שנת 2022 ל- 70% ממשקי הבית, ועד סוף שנת 2024 שיעור הנגישות לסיבים יעמוד על קרוב ל- 100%. הסכם ה-IRU מקל על ספק השירות לשווק חיבורי סיבים, ויאפשר הצעות משופרות ללקוחות, כשהתחרות באספקת שירותי החיבור לסיבים תגדל. בעסקה שחתמנו יש איזון בין מחיר הנמוך ממחיר השוק הסיטונאי היום, לבין כמות החיבורים שתגדל ועימה ניצולת ויעילות הרשת, והיא משקפת תפיסה פרואקטיביות של בזק להובלת מהלכים עסקיים שיבטיחו הגדלת השימוש ברשת הסיבים שלה לאורך זמן".

 

גיל שרון יור בזק. צילום - רמי זרנגר 


גיל שרון יו"ר בזק.
צילום - רמי זרנגר.