המדריך לעולם הסייבר: מילון מונחי הסייבר השלם שכדאי לכם להכירלא יודעים מה זה ציוד IoT ? שומעים אנשים מדברים על מתקפת סייבר, נלחצים ומכבים מיד את כל המחשבים האלקטרונים בבית? אתם לא לבד. מילון המונחים שלנו לעולם הסייבר יעשה לכם סדר ויסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת.

בעולם הווירטואלי בו אנחנו חיים, מונחים כמו פישינג ו-spoofing הם מושגים שכל אחד מאיתנו חייב להכיר. אנחנו יודעים, המונחים האלה נשמעים כמו משהו מעולם רחוק ולא ברור, אבל כדי שתוכלו להגן על המכשירים החכמים שלכם, חשוב שתבינו את משמעות המושגים האלה ותלמדו איך להגן על עצמכם. אנחנו מבטיחים שזה הרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע.
 

מה זה סייבר


לפני הכל, בואו נבין מה זה בכלל סייבר. כשאנחנו מדברים על סייבר, אנחנו בעצם מתכוונים לאותו עולם וירטואלי שכולל את רשת האינטרנט שלכם. פייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם, אתרי האינטרנט השונים, כולם נחשבים לחלק מעולם הסייבר, כמו גם המכשירים החכמים שיכולים להתחבר לאינטרנט - מהמחשב הביתי, הטאבלטים והסמארטפונים דרך טלוויזיות חכמות או מצלמות חכמות ועד מכשירים כמו מכונות כביסה ואפילו מוניטור לתינוק.
 

מתקפת סייבר


 אחרי שהבנו מה זה סייבר, המונח "מתקפת סייבר" הופך ברור קצת יותר. לצערנו, כמו בעולם האמיתי, גם בעולם הווירטואלי – עולם הסייבר – קיימים אנשים שמבצעים פשעים. לפושעים בעולם הווירטואלי קוראים פעמים רבות 'האקרים'. חלק מההאקרים פועלים ממניעים אישיים, חלקם ממניעים אידאולוגיים וחלקם פשוט יושבים בבית משועממים ומבצעים פשעי סייבר מהמחשב האישי שלהם. כשהאקרים מבצעים פשיעה בעולם הווירטואלי, אנחנו קוראים לפשע הזה 'תקיפת סייבר'. תקיפה כזו מתבטאת לרוב כגניבה של מידע מסוים (כמו תמונות אישיות שלכם או פרטי חשבון הבנק שלכם) או הסבת נזק למכשירים החכמים שלכם. כשמדברים על מתקפת סייבר, מתכוונים לרוב לפעולה מתואמת, תקיפת סייבר, של מספר האקרים על גופים גדולים, כמו מדינות, חברות וארגונים.יש לכם מכשירים שמחוברים לרשת האינטרנט בבית? אתם צריכים הגנת Bcyber
 

פישינג – זה לא דיג


פישינג הוא סוג של תקיפת סייבר, פשע וירטואלי. אפשר להשוות פישינג לכיוס בעולם האמיתי. דמיינו מצב בו קיבלתם מייל מגורם שאתם מכירים וסומכים עליו – זה יכול להיות הבנק שלכם, פייסבוק או איביי. נניח שקיבלתם מייל כזה מהבנק שלכם. המייל מציין שאתם צריכים לשנות סיסמה ומספק לכם לינק, שלחיצה עליו מובילה אתכם לאתר שנראה בדיוק כמו האתר האמיתי של הבנק. אתם מזינים באתר שנפתח לכם את שם המשתמש והסיסמה שלכם, ו-בום! הרגע העברתם את שם המשתמש והסיסמה שלכם להאקר. איך זה עובד? ההאקר פתח אתר שנראה בדיוק כמו האתר של הבנק שלכם והוא שלח לכם את המייל. הלינק שלחצתם עליו הוביל אתכם היישר אל ידיו של ההאקר, וכשהזנתם את שם המשתמש והסיסמה, בעצם סיפקתם להאקר את כל מה שהוא צריך כדי להיכנס לאתר האמיתי של הבנק ומשם לחשבון הבנק שלכם. אתם כבר מבינים לאן זה הולך, נכון? זהו בדיוק פישינג – גניבה של מידע באינטרנט על ידי התחזות.
 

אנטי-פישינג – כדי להתמודד עם פישינג, תקיפות סייבר, אנחנו זקוקים לאנטי-פישינג – דרך התגוננות מפני הפישינג. ואיך מתגוננים? טוב ששאלתם! שלא כמו וירוסים וקבצים מזיקים, שתוכנות אנטי-וירוס יודעות לזהות פעמים רבות, פישינג היא שיטה פשוטה יחסית עבור ההאקר, שמערימה על הגולש (אתם!), ועלולה לגרום לו ליפול בפח בקלות. כדי להתגונן מפני פישינג, אתם זקוקים לטכנולוגיה חכמה, כמו ביסייבר של בזק, שיודעת לזהות מתי מדובר בפישינג ויודעת לחסום את הגישה לאתרים שמתחזים לאתרים אחרים ומנסים לגנוב פרטים. הביסייבר של בזק מתעדכן כל הזמן דרך פורומים של האקרים, חדשות ומידע סטטיסטי, ומסייע למשתמשים (שוב אתם!) להתגונן מפני ניסיונות הונאה.

 
אנטיפישינג - ביסייבר

בואו לשמור על האינטרנט בבית עם הגנת הסייבר של בזק
 

ספופינג (Spoofing)


 גם ספופינג הוא סוג של תקיפת סייבר. הוא דומה לפישינג בכך שההאקר משתמש בהתחזות כדי לבצע הונאה, אבל הפעם ההאקר עובד על המחשב שלכם, לא עליכם. כלומר, במקום לשלוח לכם מייל עם לינק לאתר מזויף, ההאקר "מדבר" ישירות עם המחשב שלכם וגורם למחשב שלכם לחשוב שהוא מתקשר עם הבנק שלכם. כך הוא יכול לקבל גישה לחשבון הבנק שלכם (או, לצורך העניין, לכל מידע אחר שקיים באתרים שאתם גולשים אליהם).


אנטי-ספופינג


 ניחשתם כבר מה הכוונה? בדיוק כמו שאנטי-פישינג מגן עליכם מפני פישינג, כך אנטי-ספופינג מגן עליכם מפני ספופינג. כלומר, מערכת האבטחה החכמה שלכם תדע לזהות אם פנייה לגורם מסוים מעבירה אתכם באמת לאותו גורם ולא למישהו אחר (אסטה לה ויסטה, האקר!). כמובן שלצורך כך אתם זקוקים למערכת שמנטרת את המצב באופן מתמיד, בדיוק כמו שעושה ביסייבר של בזק.

אנטי ספופיג - bcyber


מה זה IoT


אין צורך להיבהל מהאנגלית ומקיצורי המילים. המשמעות של ציוד IoT היא הרבה יותר פשוטה ממה שנדמה לכם. המונח הוא קיצור של המילים באנגלית Internet of Things, כלומר – האינטרנט של הדברים. אם פעם רק המחשב שלנו היה מחובר לאינטרנט (זוכרים את הימים בהם חיבור של המחשב לאינטרנט היה הופך את קו הטלפון בבית לתפוס?), כיום לכל אחד מאיתנו יש בבית לא מעט מכשירים שמחוברים באופן שוטף אל רשת האינטרנט - הטלפון, הטאבלט, הטלוויזיה החכמה, הסטרימר, מצלמת הרשת ואפילו מקררים ומכונות כביסה. כל המכשירים האלה הם בעצם ציוד IoT.


הגנה על IoT


ואם יש לנו ציוד IoT, נחשו מה אנחנו צריכים! נכון, הגנה עליו. אם כל הבית שלכם מחובר לרשת האינטרנט, רק דמיינו מה עלול לקרות אם האקרים יצליחו להתחבר לרשת האינטרנט שלכם ולחדור לכל הציוד החכם הזה – המקרר יזמין לכם הביתה חלב בכמויות, הטלוויזיה תדובב את כל הסרטים לספרדית ומישהו ידבר עם התינוק שלכם דרך המוניטור שלו כשהוא יבכה. בהחלט לא משהו שאתם רוצים, נכון? לכן חשוב לדאוג ל'כיפת ברזל' ביתית, שתגן על כל המכשירים החכמים האלה ותוודא שאתם לא חשופים להתקפות סייבר. הרשת הביתית המאובטחת של בזק עושה בדיוק את זה, מגנה באופן אוטומטי על כל ציוד שמתחבר אליה.


מתקפת DDOS – מתקפת DDOS היא מתקפת סייבר שיוצרת עומס חריג על משאבים של מערכת ממוחשבת וכך משביתה את המערכת. איך זה קורה? האקרים מתקינים תוכנה קטנה ושובבה על המון מכשירים חכמים. התוכנה הזאת יושבת בשקט ומחכה לפקודת ההאקר. ביום הדין, כל המכשירים האלה ניגשים לנקודה אחת, המטרה של המתקפה, ובבת אחת מנסים לגשת אליה. במקרה כזה, גם המטרה תקרוס וגם המכשירים עליהם יושבת התוכנה של ההאקר יאטו מאוד את הפעילות שלהם. דמיינו מתקפת זומבים על הבית שלכם – אם רק זומבי אחד דופק בדלת, יש סיכוי שתצליחו לשלוף את חרב הסמוראי שלכם ולחסל אותו. אבל אם עשרות זומבים מקיפים את הבית שלכם, ובכן, מצבכם יכול היה להיות טוב יותר.

כדי שלא תגיעו למצב כזה, אתם זקוקים כמובן להגנה מעולה, כמו המערכת של בזק, שיודעת להגן על המכשירים החכמים שלכם מפני חטיפת הנתב, כדי שהמכשיר שלכם לא ישתתף בהתקפות DDOS. היא אולי פחות תעזור לכם בזמן מתקפת זומבים, אבל היא לפחות תגן עליכם מפני מתקפת DDOS.

cyber

למה לחכות למתקפת סייבר? מגוון פתרונות הגנה מחכים לכם כאן