איך להפוך לעסק חכם?

 

חמישה פיצ'רים לבקרה חכמה עבור בעלי עסקים

 
"עסק חכם" הוא מושג שעלול להישמע לבעלי עסקים קטנים תלוש, עתידני או לא מובן – אבל מי שכבר עשה את הצעד והפך לכזה, מבין כמה זה באמת פשוט. את המחשבה המאיימת על טכנולוגיה מורכבת וניהול לוגיסטי מסובך מחליפה מציאות ברורה מאד בשטח, שבה מנוהלים כל השירותים השונים שהעסק צורך או מספק ללקוחות ממקום אחד וממערכת אחת.
אבל בואו ניקח צעד אחד אחורה: דמיינו את העסק שלכם – בין אם הוא קטן או בינוני, בין אם בתחום קמעונאי או תפעולי. האם אתם חשים רגועים ביומיום, גם כשאינכם בסביבה? האם אתם יודעים לומר מה מתרחש בעסק בכל רגע נתון, מה מצב האספקה, כיצד מתנהגים הלקוחות וכמובן גם העובדים? האם משהו בניהול השוטף של הכל יכול היה להיראות אחרת?עסק חכם
 
 

ניהול חכם של העסק
 

ניהול הוא לא מעט עניין של סגנון אישי. אבל מי שמחפש בכל זאת בקרה מלאה, יגלה כי השילוב בין טכנולוגיה פשוטה ונגישה למרכיבים הקיימים ממילא בעסק מאפשרת עולם ומלואו. מאחורי הטייטל העתידני "עסק חכם" עומד בעל עסק היודע בכל רגע נתון מה קורה במקום העבודה, איפה נמצאים העובדים ומכיר את כל התנהגות הלקוחות שלו עוד לפני שהם נכנסים לעסק - כשלמעשה, במובן מסוים העסק הוא זה שעובד בשבילך.
זה יכול להיות משרד קטן המנטר כניסות ויציאות או מערכות מלאי, או בכלל רשת שלמה המנטרת כל היבט של העסק: מקררים, מחסנים, תאורה, חשמל ועוד.
הבעיות, לעתים, הן אותן בעיות בכל גודל של עסק. הנה דוגמה קלאסית: מצב שבו קיימים חוסרים בהיקפי העסקאות היומיות, עלול להדיר שינה ממש – במיוחד נוכח החשש שמדובר בגניבה על ידי עובד מתוך החנות. הפתרון חכם, אבל פשוט: התקנת מצלמה מעל הקופה, סימון האזור מול הקופה לזיהוי תנועה והטמנת חיישן במגירת הקופה. מערכת הניהול מגדירה שבמקרה בו דלת הקופה נפתחה ואין תנועה מול הקופה, תופעל הקלטה של המצלמה ומערכת הניהול שולחת הודעה למנהל החנות.

 

אילו פיצ'רים פשוטים מציעים לבעלי עסקים בקרה חכמה? הנה חמישה דברים שכדאי מאד להכיר:

 
 
  • כשהמזגן מכבה את עצמו:
התייעלות אנרגטית היא ללא ספק השירות החשוב ביותר כיום עבור כל בעל עסק החרד לניהול הוצאותיו, ומאפשר לחסוך הון בהוצאות החשמל. לא משנה אם זה משרד קטן או כיתה בבית ספר: שקע מזגן חכם, מתג תאורה חכם וחיישן תנועה מאפשרים להגדיר שאם אין תנועה במקום מעל 5 דקות, המזגן והתאורה יכבו. חשבו על כל אחת מהפעמים בהן דלקו ברחבי העסק מכשירים מיותרים וזוללי אנרגיה – ורק דמיינו את היקף החיסכון האפשרי.

 
  • שרק לא ילך המקרר:
תארו לעצמכם את התרחיש הבא: המקרר בו מאופסנות הגלידות, התרופות או הבשר שאתם משווקים הולך לעולמו בסוף השבוע – ועד ששבתם למקום -אין לתאר את הנזק. סחורה באלפי ועשרות אלפי שקלים (ולפעמים הרבה מעבר לכך) עלולה להתכלות בבת אחד.
חיישנים לזיהוי שינויים בטמפרטורה המותקנים במתקני קירור - לא משנה אם אלו גלידות בגלידריה או מקרר עמוס בשרים באטליז – יתריעו על חריגה בצריכת החשמל רגע לפני תקלה שתוצאותיה קטסטרופליות עבור בעל העסק. גם אם דלת המקרר נותרה פתוחה כמה דקות מיותרות, תהיו הראשונים לדעת על כך.


התייעלות אנרגטית


 
  • חם, קר, חם:
 גם כאשר הטמפרטורה בחדר או מחסן עולה או יורדת מעבר לרגיל, התוצאה עלולה להיות הרסנית. חיישנים חכמים לא רק יזהו את זה בזמן, אלא גם יצליבו למשל את המידע עם מערכות אש כדי להזהיר בזמן אמת או למנוע אזעקות שווא.

 
  • עצור או שאני מזהה:
חיישנים לבקרת נפח ותנועה הם אולי לא הדבר הראשון שחשבתם להתקין בעסק - אבל מדובר בעוד אמצעי יעיל וקטן המזהה, למשל, פתיחה של דלתות או חלונות. למה צריך את זה? כדי לקל דיווח בזמן אמת על כל בעיה: מפעילות חשודה מצד העובדים עצמם, ועד למקרי פריצה.

 
  • בראש נקי:
איך מוודאים שכל החיבורים החכמים האלה לא מייצרים כאב ראש אחד גדול? כשמערכת חכמה אחת קושרת בין כל מרכיבי העסק, שולטת במידע ומזהה מראש כל תקלה או התראה – הכל נראה אחרת. סט מסכים משולב משמש לניהול וצפייה על כלל הפעילויות, השירותים, החיישנים והמערכות של העסק, כשתפעול המערכת נעשה כמובן מכל מקום ואפילו מהסמארטפון. אל תוותרו גם על מערך שירות גדול ומיומן של החברה שבה בחרתם לתפעול העסק החכם – גם גב חזק במקרה הצורך ייתן את תוצאותיו שטח.

קבלת התרעות מהמערכת לסמארטפון