עלות הנזקים של בזק מגניבת כבלים בשנת 2007: 5 מיליון שקלים

תאריך פרסום: 07/01/2008

בכל יום וחצי בממוצע מתבצעת גניבה ; בזק משקיעה מאמצים רבים על מנת למגר את התופעה


בשנים האחרונות הפכה גניבת מתכות למכת מדינה. מדובר בתופעה כלל ארצית ממנה נפגעות חברות רבות, ובתוכן גם בזק, שממנה נוהגים לגנוב את כבלי הטלפון התת-קרקעיים, העשויים נחושת. בשנה החולפת הגיעה עלות הנזקים לחברה כתוצאה מן הגניבות ללמעלה מ- 5 מיליון שקל, מתוכם למעלה מ- 3 מיליון שקל עלות החומרים לצורכי תיקון הנזקים. ברוב המקרים מדובר בכבלים פעילים, והפגיעה בהם גורמת לניתוק של קווי טלפון רבים.

גם במקרים של ניסיונות גניבה המסוכלים, יש לעיתים פגיעה פיזית בכבלים, הגורמת לניתוק קווים. לעיתים הגנבים אף פוגעים בכבלים אופטיים, שאינם עשויים מנחושת. ללקוחות נגרם נזק רב, כשבשנה האחרונה נותקו כ-30 אלף מנויים בעקבות הגניבות .
 
בזק משקיעה מאמצים רבים על מנת להגן הן על השירות ללקוחותיה והן על רכושה. אגף הביטחון של בזק משתף פעולה עם היחידה הכלכלית של משטרת ישראל, יחידה שהסמיך מפכ"ל המשטרה לטיפול בנושא. אנשי הביטחון של בזק מקיימים פגישות שוטפות עם אנשי היחידה הכלכלית ודנים בצוותא בדרכי פעולה למיגור התופעה. כמו כן מתבצעות פשיטות משותפות על אתרים לסחר בברזל. בנוסף מקיימת בזק קשר עם כל היחידות הגיאוגרפיות של המשטרה וכן עם מג"ב  ללכידת כנופיות הגנבים וחיסול התופעה, ובנוסף לכל אלו מפעילה צוותי סייענים ומתנדבים של המשמר האזרחי ושל יחידות "המתמיד"- יחידת המתנדבים של מג"ב. הפעילות המשותפת כבר הביאה ללכידתן של כמה וכמה כנופיות.
בנוסף לצוות האנושי הנרחב הפועל בתחום זה, מפעילה בזק גם אמצעי התראה מתוחכמים אשר מזהים נגיעה במכסי הגובים ובכבלים ומזעיקים את כוחות הביטחון, גם של המשטרה וגם סיירות מיוחדות של בזק שהוקצו לטובת העניין. כל זאת על מנת לשפר את זמן התגובה ולנסות ולעצור את הפושעים לפני שיסבו נזק רציני.

התופעה הינה בקנה מידה ארצי אך נפוצה בעיקר בצפון, שבו נרשמו פי 6 מקרי גניבה לעומת דרום הארץ. הסבר אפשרי לתופעה הוא שמסלולי כבלי בזק באזור זה ממוקמים בשטחים חקלאיים וכפריים, מה שמקל על הפושעים  לפעול באין רואים ובאין מפריע. בנוסף, הקירבה לרשות הפלסטינית מקלה על הברחת הסחורה הגנובה.
 
גניבת הכבלים היא פעילות פלילית חמורה שעונשה שלוש שנות מאסר. יצוין עוד, כי לאחרונה עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק להחמרה משמעותית בעונשם של גנבי הכבלים. יהודה פורת, מנהל אגף הביטחון בבזק, אמר כי "בבזק רואים בחומרה את תופעת גניבות הכבלים ומבטיחים להמשיך ולהיאבק בה בנחישות. יחד עם זאת, גם הציבור נקרא לגלות עירנות, ולדווח למשטרה על כל פעילות חשודה או אנשים חשודים ליד מתקני בזק".


 

מצ"ב תמונות ובהם כבלי נחושת חתוכים ומכסי גובים שהוסרו בניסיונות לגניבה שסוכלו